Vytváříme kvalitní strategické dokumenty, které fungují v terénu, pracujeme na akademických výzkumech, organizujeme edukační akce pro veřejnost, děláme festival WINDOW POP a soutěž o Výlohu roku. Milujeme naše města a lidi, kteří jim dávají autentickou identitu. 

O_nas_portrety_1

Veronika Rút

Veronika je designérka, která je terapeutkou našeho veřejného prostoru od roku 2015. Je známou kritičkou vizuálního smogu a má unikátní schopnost propojit město, reklamu, podnikání a veřejnou správu. Její profesní dráhu definovalo dětství v paranormálním Brně, stáž v Belgii na LUCA School of Arts a bydlení v Lisabonu. Dlouho byla designérkou na volné noze, posledních pět let vede vlastní branding studio a založila neziskovku Naše kultivovaná města. Dělá terénní analýzy veřejného prostoru, navrhuje naše kultivační strategie pro vedení měst a sdružuje expertní skupinu. Jejím snem je mít v našich městech trochu víc belgického smyslu pro detail s živelností portugalské ulice.

Expertní projektová skupina

Expertní projektová skupina vznikla v roce 2022 kvůli zpřehlednění principů kultivace veřejného prostoru pro vedení našich měst. Ve skupině jsou uznávaní profesionálové, kteří se dlouhodobě zabývají veřejný prostorem. Patří mezi ně Veronika Rút (vizuální smog), Kristýna Drápalová a Anna Marie Valenová (legislativa kolem reklam), Peter Bednár (urbanista), Jan Kadlas z Institutu pro plánování a rozvoj hl. města Prahy a Roman Žitňanský z Metropolitného inštitutu v Bratislavě (experti na mobiliář), Zdeněk Sendler (krajinář), Radim Václavíček a Hynek Medřický (světelné znečištění), Květoslav Syrový (doprava), Kateřina Přidalová (teoretička designu), architekti z KOGAA a CHYBIK+KRISTOF a další, celkem 17 profesionálů. Většina z nich přednášela na naší Konferenci o vizuálním smogu a kultivaci města, záznamy si můžete zdarma pustit zde.

Výstupem skupiny je kniha Kuchařka kultivace českých měst, první přehledný návod na kultivaci českých měst ukotvený v naší legislativě. Poskytujeme ji volně dostupnou zdarma. Vydali jsme ji na jaře 2023 ve spolupráci se Sdružením historických sídel, které zastřešuje 200 měst. Publikaci jsme vyvíjeli přímo ve spolupráci se starosty, jako výsledek několika let konzultační praxe a spolupráce expertní skupiny. Kuchařka v praxi pomáhá starostům po celé republice, zpětnou vazbu o jejím používání kontinuálně sbíráme. V roce 2024 ji chceme rozšířit o další témata a zpětná vazba uživatelů hraje klíčovou roli. Pokud ji znáte a používáte, neváhejte se nám ozvat.

O_nas_portrety_26

Peter Bednár

Architekt a urbanista v kanceláři Jakub Cigler Architekti. Věnuje se plánování a veřejnímu prostoru při navrhování administrativních komplexů, multifunkčních souborů, bydlení, rozvoji brownfieldů, městské dopravy, zeleně a modrozelené infrastruktry. Předtím působil dvanáct let v USA, Nizozemí, Číně a Itálii, výzkumem a návrhy náprav suburbánních regionů, rozvoji okolo dopravních uzlů, sociálního bydlení a prektických zásahů pro lepší ekonomické, ekologické a prostorové zhodnocení lidského prostředí.

O_nas_portrety_18

Kateřina Přidalová

Kateřina se věnuje teorii designu a založila vzdělávací organizaci Designéři dětem. Zajímá se o design, vizuální gramotnost a kritické myšlení, napsala dvě populárně naučné knihy pro děti a mládež „Co je vlastně design?“ a „Toto není jenom kniha.“ Její témata souvisí i s kultivací veřejného prostoru.

Výzkumná skupina

Spolupracujeme s akademickými pracovníky i studenty z různých oborů, abychom byli schopní podílet se na výzkumech a posouvat náš veřejný prostor také na základě evidence-based přístupů.

O_nas_portrety_14

doc. Ing. Lucie Kaňovská, Ph.D.

Lucie vyučuje na Fakultě podnikatelské VUT v Brně předměty Marketing a Service Design Management, kde se snaží studenty motivovat k tomu, aby veřejný prostor zkoumali z hlediska jeho vnímání zákazníky a možností pro podnikání. Tvoří tím akademickou-výzkumnou část spolku. Na Brně oceňuje historii, kulturu a rychle dostupnou přírodu.

O_nas_portrety_11

Mgr. Adéla Šnajdrová

Adéla se zabývá výzkumem reklam ve veřejném prostoru a prohlubuje akademické podklady kultivace reklam ve veřejném prostoru. Napsala oceňovanou diplomovou práci s tématem nelegálních billboardů a pokračuje v doktorském studiu na podnikatelské fakultě VUT. Miluje knížky, účetnictví a není stavu tolerovat šmelení.

O_nas_portrety_20

Mgr. Anna Marie Valenová

Anna je právnička, která ráda dělá ve věcech pořádek a má skvělou schopnost věci třídit a poskytnout nadhled nad chaosem naší legislativy. Má ráda města s osobitým kouzlem, plná života a nánosů času. Naopak těžko snáší unifikovaná místa bez duše. 

Akční skupina

Akční část se formovala v Brně od roku 2017 a neziskovka vznikla v roce 2020. Jde o tým, který zajišťuje přidružené výzkumné a edukační projekty v terénu. Jde o nezávislé konzultanty, dlouhodobé spolupracovníky a dobrovolníky, kteří organizují festival WINDOW POP a soutěž o Výlohu roku. Spojuje nás láska k životu ve městě se vším dobrý i špatným, co k němu patří.

O_nas_portrety_9

Alexandra Georgescu

Alex je architektka a spoluzakladatelka uznávaného studia KOGAA. Spolu s Veronikou vymyslela soutěž o Výlohu roku. Nesnáší necitlivé rekonstrukce a miluje staré zanedbané budovy, kterým ráda dává nový život. 

O_nas_portrety_petr

Petr Nox Novák

Petr cestuje po celém světě jako profesionální fotograf a videomaker, ale nikdy neodolá, když může zachytit lidi, kteří utváří naše akce. Dovede citlivě vyprávět vizuální příběhy jako nikdo jiný.

O_nas_portrety_2-kopie

Natálie Vencovská

Natálie je, hned po Veronice, druhý nejukecanější člen týmu. Miluje lidi a nesnáší bavoráky na chodnících. Vystudovala udržitelný design v dánském Koldingu a myšlenky inkluzivního designu rozvíjí i v podcastu Design KANTÝNA, který moderuje.

O_nas_portrety_4

Anna Roháčová

Anna studuje umění a pomáhá s organizací, plánováním a sociálními sítěmi. Miluje vyladěné výlohy a nesnáší bariéry na rozkopaných ulicích.

O_nas_portrety_7

Karolína Kadlčáková

Karolína je profesionální fotografka, která umí v lidech vidět to nejlepší. Ráda zachycuje duši okamžiku a krásu v jakékoli podobě. Miluje vnitrobloky starých domů a aleje, kavárny s výběrovou kávou a řeky s naplavkou, kde se dají pozorovat kachny. Nesnáší davy a turisty na rozlučce se svobodou. 

O_nas_portrety_21

Vilém Jurek

Vilém je krajinář a arborista, který realizuje krajinářské projekty především na jižní Moravě a rád píše populárně naučné články. Prosazuje bio diverzitu a racionální zacházení se stromy ve městě. Má rád vstřícné a zodpovědné úředníky, kterým jde o dobro obyvatel měst a obcí.

O_nas_portrety_17-1

Remízek

Remízek je tvůrčí a produkční kolektiv pro ochranu biodiverzity a rovnoprávnosti. Natáčeli přednášky našeho festivalu a dobrovolnicky točí nejrůznější reportáže věnované ochraně přírody.

O_nas_portrety_16

David Korsa

David je architekt s vlastní praxí, který miluje město jako hejno lidí s různými potřebami a náturou. Nesnáší naopak osobní zájem, který přetlačí ten veřejný, tunely v rozpočtu a blbé stavby. Pro radost fotí a nechá se tím propojit s kreativní životodárnou silou, která tepe v různých vrstvách města.

O_nas_portrety_23b

Magdaléna Dudešková

Magdaléna studovala bohemistiku, roky se stará o jazykovou správnost různých kulturních a literárních webů, doma je v nakladatelství Host. Město brázdí na kole a uvítala by snížení náročnosti téhle únikové hry. Má ráda funkční města bez bariér a nesnáší zahlcení veřejného prostoru reklamou a nesmysly.

O_nas_portrety_15

David Ripel

David je textař a marketér, kterého momentálně můžete potkat někde mezi řekami Ruhr a Rýn, kde pracuje pro IT firmu. Ale jak se říká – člověka můžete dostat pryč z Brna, nikdy ale nedostanete Brno pryč z člověka. Chce se vždycky vracet do o něco hezčího města, než které naposledy opustil.

O_nas_portrety_8

Viola Hertelová

Viola je architektka a fotografka, která zkoumá veřejný prostor a jeho dokumentaci v běhu času. Je členkou brněnského spolku 4AM / Fórum pro architekturu a média a kurátorsky působí v redakci časopisu FOTO.

O_nas_portrety_21-1

Michaela Kovářová

Michaela šla studovat práva, přestože to nepotřebovala, a začala se věnovat nelegálním reklamám a problémům s funkčností naší veřejné správy. Těší ji kvalitně napsaná legislativa a věci, které fungují. Ve městech má ráda stromy, parky, prvorepublikové domy a citlivou reklamu. A naopak nesnáší zanedbaný veřejný prostor, polepy večerek a rozbité chodníky. 

O_nas_portrety_24

Leopold Bartoš

Polda je akční důchodce, který napíná svaly jako dobrovolník na našich akcích. Má výjimečnou schopnost pomáhat s úsměvem a jednoduše pro radost. Velmi zaslouženě získal ocenění pro dobrovolníka Jihomoravského kraje roku 2023.  

Foto: Simona Modrá (pocketmedia), Petr Nox Novák, Karolína Kadlčáková

Naše kultivovaná města je zapsaný spolek se sídlem Nové sady 988/2, Staré Brno, 602 00 Brno a IČO: 09089195.